03.06.2024 r.

WIATA SOLARNA

Wiata solarna to konstrukcja, która łączy funkcję tradycyjnej wiaty z możliwością generowania energii elektrycznej przy użyciu paneli fotowoltaicznych zamontowanych na jej dachu. Tego rodzaju rozwiązanie ma na celu nie tylko ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale także wykorzystanie energii słonecznej do zasilania różnych urządzeń czy oświetlenia. W naszym artykule weźmiemy pod lupę samochodowe wiaty solarne, czyli tzw. carporty.

WIATA SOLARNA SAMOCHODWA

Wiata solarna samochodowa to konstrukcja służąca jako zadaszenie parkingowe dla samochodów, wyposażona w panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu. Jej główne funkcje to ochrona pojazdów przed warunkami atmosferycznymi oraz generowanie energii elektrycznej, która może być wykorzystywana do ładowania pojazdów elektrycznych lub zasilania innych urządzeń.

 

Budowa wiaty solarnej – jak wygląda klasyczna konstrukcja?

Klasyczna wiata solarna prezentuje się następująco: konstrukcja stalowa lub aluminiowa zamocowana do fundamentów. Panele fotowoltaiczne mogą być montowane na istniejące poszycie dachowe lub same mogą stworzyć szczelne zadaszenie.

Opcjonalnie jest również dostępna kamforowana wiata solarna, czyli konstrukcja stalowa lub aluminiowa wbita na odpowiednia głębokość w grunt.

 

W CO MOŻE BYĆ WYPOSAŻONA WIATA SOLARNA?

Wiaty solarne posiadają oczywiście zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne, które  przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Konstrukcje mogę być jednak wyposażone w takie elementy jak:

  • system magazynowania energii, tj. akumulatory, które magazynują energię umożliwiając jej późniejsze wykorzystanie;
  • stacje ładowania i punkty ładowania dla samochodów elektrycznych;
  • oświetlenie, np. w formie energooszczędnego oświetlenia LED zasilanego energią słoneczną.

 

WIATA SOLARNA CENA

Koszt solarnej wiaty samochodowej zależy od wielu czynników, takich jak konstrukcji, liczba i moc modułów fotowoltaicznych, dodatkowe wyposażenie (np. stacje ładowania, systemy magazynowania energii) oraz miejsce instalacji.

Przykładowe ceny

  • Podstawowa wiata solarna kosztuje od +/- 5 000 do 20 000 PLN za jedno stanowisko parkingowe;
  • Bardziej złożona konstrukcja wiaty, która pozwala na wygodniejsze parkowanie może kosztować od +/- 10 000 do 40 000 PLN lub więcej – w zależności od specyfikacji.

 

Bezpłatna konsultacja z wyceną

 

WIATA SOLARNA – JAKA MOC?

Moc paneli fotowoltaicznych zależy od wielkości dachu wiaty oraz liczby zamontowanych paneli.

  • Pojedyncza wiata samochodowa: zazwyczaj jest wyposażona w panele o mocy od 2 kW do 10 kW.
  • Wiata dla kilku samochodów: może mieć moc sięgającą nawet kilkudziesięciu kW, w zależności od liczby stanowisk parkingowych i dostępnej powierzchni dachu.

Przykładowo, wiata z 9 modułami (jedno miejsce postojowe) o mocy 500 W każdy będzie miała moc 4,5 kW. Większe instalacje, na przykład dla parkingów komercyjnych, mogą być znacznie większe i generować więcej energii.

 

WIATY SOLARNA – KORZYŚCI

 Wiaty solarne posiadają wiele niezaprzeczalnych zalet i gwarantują pakiet wymiernych korzyści, w tym:

  • oszczędność energii: redukcja kosztów energii elektrycznej dzięki produkcji własnej energii;
  • ochrona pojazdów przed słońcem, deszczem, śniegiem i gradem – auto schowane pod wiatą solarną nie nagrzewa się latem, a zimą nie trzeba go odśnieżać, co podwyższa komfort użytkowania samochodu;
  • wszechstronność: wiaty solarne na samochód z panelami fotowoltaicznymi z powodzeniem sprawdzają się w prywatnym użytku, jak i firmowym — można wybudować je na działce, przed szeregowcem, pod blokiem, na parkingu, czy obiektami użyteczności publicznej.
  • ochrona środowiska i ekologia: zmniejszenie śladu węglowego;
  • wsparcie dla elektromobilności: umożliwienie ładowania samochodów elektrycznych.

 

 POZWOLENIE NA WIATĘ SOLARNĄ

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę wiaty solarnej? Mamy dla Ciebie dobrą informację, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, wiata fotowoltaiczna o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Dodatkowych formalności nie wymaga też postawienie wiaty o powierzchni do 50 m2, jeśli ma ona stanąć na działce, na której już znajduje się budynek mieszkalny.

Proponowane konstrukcje
Podobne artykuły